High Insulation Resistance 3M 959102-0000-DA 2 mm Shunt Open Top Contact Electrical Connector Component
Product Categories
Hefei Purple Horn E-Commerce Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Description : Shunts, Jumpers RoHS
Mfr. Part # : 959102-0000-DA
Model Number : 959102-0000-DA
Contact Now
Product Overview
The 3M Shunt 2 mm 959 Series is designed for easy probing and testing with its open top contact. This RoHS compliant product offers reliable electrical performance with a current rating of 1 A and an insulation resistance of > 5 x 108 Ohm at 100 VDC. It operates within a temperature range of -40 C to +105 C.
Product Attributes
  • Brand: 3M
  • Series: 3M Shunt 2 mm 959 Series
  • Contact Material: Copper Alloy
  • Insulation Material: PBT Thermoplastic
  • Color: Black
  • Flammability: UL 94V-0
  • RoHS Compliant: Yes (RIA E1 & C1 apply)
  • UL File Number: E68080
  • Status: DISCONTINUED
Technical Specifications
Specification Value
Pitch 2 mm
Contact Type Open top
Current Rating 1 A
Insulation Resistance > 5 x 108 Ohm at 100 VDC
Withstanding Voltage 1000 VDC
Transition Resistance ≤ 20 mOhm
Temperature Range -40 C to +105 C
Underplating (Nickel) 1.252.5 m [50-100 ]
Wiping Area Plating Flash Gold
Plastic Style 0 = Open Top, 3.5 mm
Ordering Information
Model: 959102 0000 DA
Rows: 1 = 1 Row
Dimensional Tolerances:
Nominal Size Linear Dim +/- Radii +/-
0.53 mm 0.1 mm 0.2 mm
36 mm 0.1 mm 0.5 mm
630 mm 0.2 mm 1 mm
30120 mm 0.3 mm 1 mm
Note: Tolerances Unless Noted.
2411272328_3M-959102-0000-DA_C19309422.pdf
Wholesale High Insulation Resistance 3M 959102-0000-DA 2 mm Shunt Open Top Contact Electrical Connector Component from china suppliers
High Insulation Resistance 3M 959102-0000-DA 2 mm Shunt Open Top Contact Electrical Connector Component Images