Easy probing and testing shunt 2 mm pitch with open top contact 3M 959102-0100-DA RoHS compliant part
Product Categories
Hefei Purple Horn E-Commerce Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Description : Shunts, Jumpers RoHS
Mfr. Part # : 959102-0100-DA
Model Number : 959102-0100-DA
Contact Now
Product Overview
The 3M Shunt 2 mm 959 Series is designed for easy probing and testing with its open top contact. This product is RoHS Compliant, with specific compliance information available in the Regulatory Information Appendix (RIA) E1 & C1 at www.3Mconnectors.com. It is discontinued as of January 2017.
Product Attributes
  • Brand: 3M
  • Series: 959 Series
  • Product Type: Shunt
  • Pitch: 2 mm
  • Contact Accessibility: Open top contact for easy probing and testing
  • Insulation Material: PBT Thermoplastic
  • Insulation Color: Black
  • Contact Material: Copper Alloy
  • Underplating: 1.252.5 m [50-100 ] Nickel
  • Wiping Area Plating: Flash Gold
  • Flammability: UL 94V-0
  • Certifications: UL File No.: E68080
  • Compliance: RoHS Compliant (RIA E1 & C1 apply)
  • Status: DISCONTINUED
Technical Specifications
Specification Value
Current Rating 1 A
Insulation Resistance > 5 x 108 Ohm at 100 VDC
Withstanding Voltage 1000 VDC
Transition Resistance 20 mOhm
Temperature Range -40 C to +105 C
Plastic Style 0 = Open Top, 3.5 mm Tolerance
Nominal Size (Linear Dim) 0.53 mm: +/- 0.1 mm
36 mm: +/- 0.1 mm
630 mm: +/- 0.2 mm
30120 mm: +/- 0.3 mm
Nominal Size (Radii) +/- 0.2 mm
+/- 0.5 mm
+/- 1 mm
+/- 1 mm
Ordering Information
Model: 959102 0000 DA
Rows: 1 = 1 Row
2411272328_3M-959102-0100-DA_C19532978.pdf
Wholesale Easy probing and testing shunt 2 mm pitch with open top contact 3M 959102-0100-DA RoHS compliant part from china suppliers
Easy probing and testing shunt 2 mm pitch with open top contact 3M 959102-0100-DA RoHS compliant part Images