electrical connector Hanbo Electronic WAFER MX125JK 4A with brass tin plated contacts and PA66 housing
Product Categories
Hefei Purple Horn E-Commerce Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Pitch : 1.25mm
Flame Retardant Rating : UL94V-0
colour : 白色
Number of Rows : 1
Reference Series : -
Operating Temperature : -25℃~+85℃
Plastic Material : PA66
Number of PINs Per Row : 4
With Locker : 不带锁扣
Description : Connector Housing 4 Position 1.25mm Pitch Single Row PA66 -25℃~+85℃
Mfr. Part # : WAFER-MX125JK-4A
Package : P=1.25mm
Model Number : WAFER-MX125JK-4A
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Material (Contacts): Brass
  • Plating (Contacts): Tin (30U" MIN over Nickel base, 80U" MIN re-tinning)
  • Material (Housing): PA66
  • Color (Housing): Natural
Technical Specifications
Specification Value
Plastic Material Rating PA66 (UL-94V-0)
Contact Material Brass
Contact Resistance ≤ 10mΩ
Insulation Resistance ≥ 1000MΩ
Rated Voltage 125V AC/DC
Rated Current 1.0A AC/DC
Withstanding Voltage 1000V AC/Minute
Operating Temperature -25°C to +85°C
Solderability Test Immersion Area ≥ 95% at 235°C (±5°C) for 2.5 seconds (±0.5s)
2411261433_Hanbo-Electronic-WAFER-MX125JK-4A_C22374443.pdf
Wholesale electrical connector Hanbo Electronic WAFER MX125JK 4A with brass tin plated contacts and PA66 housing from china suppliers
electrical connector Hanbo Electronic WAFER MX125JK 4A with brass tin plated contacts and PA66 housing Images